Hogy miért? Mert mindjárt itt a Karácsony, és ha valami olyat szeretnétek adni, ami belefér egy kb. 6x6 cm-es dobozkába, arra tudom a megoldást!
És nem is kell hozzá sok minden!
Lássuk!
Szükségünk lesz:
-valami vastagabb papírlap (nekem műszaki rajzlapom volt)
-szalvéta
-olló
-vonalzó
-ceruza
-kétoldalú ragasztó
-folpack
-sütőpapír
-nagyobb papírfelület amin dolgozni tudunk
-vasaló
-vízbázisú lakk
-ecset
1. Nagy kínok közepette kiválasztunk a millió szalvétánkból egyet, amivel dolgozni szeretnénk. Megcsodáljuk. Egy negyedet a hajtások mentén levágunk.
2. Leválasztjuk a szalvéta felső rétegét és összerakjuk a szendvicsünket...
...az extra lap, amin dolgozunk, van legalul, arra jön a (műszaki) rajzlap, majd egy réteg folpack, a szalvétánk felső rétege, majd a sütőpapír darab. Most pedig...Vasaljunk rá! :D
Tényleg, nem viccelek! :) Hőfokkal nem tudok sajnos szolgálni, mert ahány ház annyi vasaló, a miénk pedig régi is, szóval nem adna hű képet. :)
Kb. 1 percig tologassuk rajta a vasalót. Figyeljünk arra, hogy az esetleg kilógó fóliát ne kenjük se a vasalóra, se az asztalra, amin dolgozunk. Minél nagyobb a védő papírfelület és a sütőpapír, annál jobb. Akár két sütőpapírlap között is dolgozhattok, ha jobban tetszik. :)
3. Így kell kinéznie, mikor elkészült. A fénytörésen látszik, mennyire odaolvadt a folpack. :)
4. Jöhet a lakkozás. Gyors mozdulatokkal, széles ecsettel dolgozzunk. Lakk híján vynil ragasztóval (PVA, vagy egyszerű fehér ragasztó néven is előfordul) is lekenhetjük. Ne pamacsoljuk sokáig, mert a szalvéta felső felületét nem védi semmi, ha feláztatjuk, sérülhet.
(Még melegen is kenhetjük, gyorsabban szárad, de emiatt gyorsan is kell dolgozni vele!)
A lakkozásra azért van szükség, mert a hajtogatás miatt, illetve a széleken a szalvéta visszapenderedhet. Ez ad neki egy réteg védelmet, és a szalvétán átszivárgó lakk még jobban odaköti a fóliához.
Ha valakinél felmerül a kérdés, "Minek szenvedni ennyit? Simán megkenem decoupage ragasztóval, aztán kész!", annak ajánlom figyelmébe a fenti képet. Gyűrődésmentes, tökéletes felület, amire öröm ránézni! :)
5. Száradás után körbevágjuk, színével lefele fektetjük....
...és meghúzzuk az átlókat.
(Ismét extra lépés, simán meg lehetne hajtani az átlókat, ugye? Utána pedig élvezhetjük a két undi vonalat a doboz tetején... )
6. Az egyik sarkot behajtjuk a középpontig...
...majd az alját újra felhajtjuk, de nem teljesen a vonalig, hanem kb. 4 mm szünetet hagyva. ( Annak függvényében, hogy mennyire szorosan záródó dobozt szeretnénk, kísérletezhetünk a távolsággal. Ha kap még egy szalagot a doboz, ami összefogja az aljával, akkor lehet kicsit lazább, 5 mm is. )
7. Kihajtjuk...
...és megismételjük ezt mind a 4 sarokkal, mindenhol hagyva 4 mm-t a második hajtásnál.
8. Megkeressük a dobozunk tetejének 4 sarkát. Megjelöljük.
9. A képen látható módon, a pöttyökből kiindulva bejelöljük a vágások helyét...
...majd pöttyig bevágjuk a jelölt rész.
10. Az X-el jelölt helyekre (6) egy darabka két oldalú ragasztót teszünk...
...így ni!
11. Ahova a 2 ragacsot tettük, levesszük mindegyikről a védőréteget...
(Bocsánat az undi körömért! :( )
...és felhajtjuk.
12. A szemközti oldallal ezt megismételjük.
13. A két kis lifegő rész behajtjuk...Elkezdett alakulni a forma. :)
14. A ragacs védőrétegét NEM levéve...
...a helyére hajtjuk a fület...
...miközben lefogjuk az ujjunkkal a doboz szélét, a kis háromszöget visszahajtva lehámozzuk a védőtapaszt, és a helyére simítjuk
Másik oldalon ismételjük. :)
15. Tadaaam! Kész a dobozunk teteje. :)
A technika hátránya talán abban van, hogy ha 4 dobozkát szeretnénk gyártani egy szalvétából, a mintánk átlósan fog futni. De ezen kívül nem jut más az eszembe! :)
A dobozka alját szívünk vágya szerinti színű papírból, vagy akár ugyanígy is elkészíthetjük. A változás csak annyi, hogy a második felhajtásnál nem hagyjuk el a 4 mm-t, hanem teljesen felhajtjuk az átlóig.
Sajnos sem a folpackos technika, sem a dobozka hajtogatás nem az én agyszüleményem, csak egy picit hozzátettem. :)
Sok sikert az elkészítéshez!
Szívesen látom a Ti verzióitokat!
Üdv,
Pancsi